0 pozycja - 0,00zł 0

Jak zostać instruktorem fitness?

Często zadajecie mi to pytanie w mailach. Nie ma w tym nic dziwnego. Ciekawa praca, kontakt z ludźmi, ciągle w ruchu i jeszcze ci za to płacą. Postaram się przybliżyć zainteresowanym jak wygląda ta droga. 

Kto może iść na kurs?

Tak naprawdę każdy może zapisać się na kurs. Wystarczy zapłacić, ale jak w każdym zawodzie mile widziane są odpowiednie predyspozycje. Jeśli zawsze byłaś/es “słabą istotą”, będzie Ci ciężko z ćwiczeniami siłowymi (sztangi), czy wykonywaniem pompek. Oczywiście możesz założyć, że nie będziesz prowadzić treningów z takim elementami, ale w praktyce od instruktora wymaga się pewnej elastyczność, która jest przydatna chociażby przy zastępstwach. Kondycja jest do wypracowania. Ja miałam całkiem słabą, gdy zaczynałam. 
Wszystko da się wypracować oprócz… całkowitego braku słuchu muzycznego. Zajęcia fitness to w ogromnej większości ruch przy muzyce. Nie ma nic gorszego niż uczestniczenie w zajęciach, gdzie instruktor ma swój własny, kompletnie inny niż w muzyce rytm. Jest to strasznie irytujące dla kogoś kto nie ma z tym problemu. Macie takie doświadczenia?? 🙂

Jak wybrać kurs?

Większość osób wybiera kursy w pobliżu miejsca zamieszkania. AWF-y oferuje takie kusy, TKKF, IFAA. Sprawdź czy otrzymasz państwowe uprawnieni. Pracodawcy zwracają na to uwagę, chociaż ostatnio doszły mnie słuchy, że od jakiegoś czasu można prowadzić zajęcia bez żadnego dokumentu. Nie wiem czy to prawda, ale z papierem nie jest łatwo, a co dopiero bez niego… Kursy obywają się weekendowo lub ciągiem przez kilka dni. To pierwsze rozwiązanie jest znacznie lepsze. Podczas nauki potrzeby jest czas na analizę, ćwiczenia.

Jak wygląda kurs?

Kurs składa się z
– części ogólnej, która obejmuje między innymi wiadomości z anatomii, fizjologii, pedagogiki, psychologii i kończy się egzaminem teoretycznym
– części specjalistycznej (teoria i praktyka). Ćwiczenia, warsztaty, wykłady. Nauczysz się jak poprawnie wykonywać ćwiczenia, rozliczać muzykę na takty, bloki, jak się ustawić, jak zbudować choreografię i dużo fajnych, ciekawych rzeczy. Na deser egzamin praktyczny – prowadzenia zajęć 😀

Jak zaleźć pracę po kursie?

Tutaj jest jak wszędzie. Bez doświadczenia ciężko coś znaleźć, więc jak zdobyć doświadczenie? W dużych fitness klubach spojrzą na Ciebie z politowaniem i wzrokiem mówiącym :”czego tutaj szukasz dziecko”. 
Napiszę Wam jak mi się udało “załapać”. Na ostatnim roku studiów byłam częstszym gościem w moim rodzinnym, niewielkim mieście – mniej zajęć i długi weekend co tydzień. Poszłam do tamtejszego klubu jedynie po to, aby poćwiczyć. Po zajęciach ośmieliłam się podejść do prowadzącej, jednocześnie właścicielki i oznajmić, że mam odpowiednie uprawnienia i dużo chęci, żeby prowadzić zajęcia i jeśli będzie potrzebowała to jestem do jej dyspozycji. Na drugi dzień spotkałyśmy się, pogadałyśmy i tydzień później miałam moje dwie pierwsze godziny zajęć w życiu. Więcej było z tego stresu niż radości, ale ten etap jest dawno za mną. Teraz jest sama przyjemność i satysfakcja. Przez pierwsze miesiące, do czwartkowej i piątkowej godziny, przygotowywałam się calutki tydzień. 
Jedyna moja rada to “bądź czujny/a”.
Dziewczyna w białych spodniach to właśnie moja pierwsza szefowa. Nie prowadzę już zajęć w jej klubie, bo mieszkam zbyt daleko, ale wspominam z łezką w oku i nadal jesteśmy kumpelami. Nawiąże tutaj do kolejnego pytania jakie mi zadajecie. Czy muszę być po AWF-ie, żeby prowadzić zajęcia? Nie. Monika, którą widzicie na zdjęciu nie jest, a jednocześnie to jedna z najlepszych instruktorek jakie znam. Niech to nie będzie mylne – wiedza ogólna, którą wykładają na kursie jest dość okrojona co oznacza, że nadrabiasz na własną rękę. 

Ile zarabia instruktor?

Gdy zaczynałam, byłam gotowa robić to nawet za darmo. Wiedziałam, że bez doświadczenia szukanie będzie bardzo trudne. Stawki rosną wraz z wielkością miasta i renomą instruktora. Z moich informacji wynika, że są to kwoty od 30 do 100 zł za godzinę zajęć. 
Jeśli macie więcej pytań to chętnie odpowiem w komentarzach. Podzielcie się swoimi doświadczeniami 🙂

Komentarze

 • Iza
  opóblokowany 9 marca 2015 17:17 0Lubi

  Też ostatnio o tym czytałam w sensie o kursach i wiem, że duży wybór kursów jest w Akademii Mistrzostwa Sportowego. Jest też tam kurs na instruktora fitness więc jak ktoś chce taki skończyć to na stronie wszystko pisze. Widać, że są dobrze przygotowani do prowadzenia takich kursów, a myślę, że warto wybierać mimo wszystko dobre szkoły, w których naprawdę czegoś nas nauczą a nie tylko wyposażą w papierek.

 • Malinka
  opóblokowany 20 marca 2015 10:17 0Lubi

  Dzięki za super post. od jakiegoś czasu zaczęłam się bad ty zastanawiać ale nie wiedziałam od której strony zacząć:)

 • Monia
  opóblokowany 30 września 2015 11:11 0Lubi

  Chyba jeszcze nie czuje się na siłach. Zresztą najpierw chce sobie zrobić instruktora skoków spadochronowych.

 • Unknown
  opóblokowany 25 października 2015 19:20 0Lubi

  Ile lat miałaś jak prowadziłaś fitness w szkole? I jak to się odbywało? Robiłaś to na wf-ie dla koleżanek czy organizowane były do tego jakieś eventy gdzie mogła uczestniczyć cała szkoła? Pytam bo też tak robię w swojej szkole i jestem ciekawa jak wygląda to u Ciebie.

 • Anonimowy
  opóblokowany 25 października 2015 19:39 0Lubi

  Nie. Z tego co czytałam to za zgodą opiekuna prawnego/rodzica nawet nie trzeba mieć 18 lat w niektórych kursach.

 • Magda.k
  opóblokowany 21 stycznia 2016 12:38 0Lubi

  Bardzo chciałabym zapisać się na kurs, jednak boję się, że forma jeszcze nie ta. Przez ponad 6 lat byłam tancerką i chodziłam z przyjemnością na rózne zajęcia fitness. Nie mam więc problemów z poczuciem rytmu czy stroną techniczną ćwiczeń. Mimo tego, do tej pory nie jestem w stanie zrobić pełnej, porządnej pompki, to moja pięta Achillesowa. Czy jest to wystarczający wykładnik tego, że nie poradzę sobie na kursie ? 🙂

 • Anonimowy
  opóblokowany 25 stycznia 2016 13:48 0Lubi

  Witajcie myślę o kursie zumby regularnie trenuje zumbe pod dobrymi skrzydłami u instruktora zumby od trzech lat więc trzy godziny maratonu to dla mnie żaden wyczyn,mam poczucie rytmu i jestem żywą otwarta osoba ale jednak mam wątpliwości iż zanim super minie i dotrę się z tamtej strony która musi być przykładem to ludzie zrezygnują a myślę o własnej działalności więc zus i inne wydatki nie będą czekać,może ktoś ma doświadczenie w początkach i coś napisze..czy na początku gdy sala nie ma luster wypada robić układy tyłem bo na lewą stronę mi się myli i się dopiero uczę,napiszcie coś na ten temat,dzieki z góry

 • Agata Zając
  opóblokowany 25 stycznia 2016 16:57 0Lubi

  Nie przejmuj się pompkami. Nikt nie będzie o Ciebie tego wymagał, a samo przyjdzie z czasem jeśli będziesz się starała 🙂

 • Agata Zając
  opóblokowany 25 stycznia 2016 17:01 0Lubi

  Przy zakładaniu działalności zawsze jest ryzyko, ale jestem zdania, że jeśli komuś zależy to zawsze znajdzie sposób, żeby spełniać marzenia.
  Jeśli sala jest bez luster to zdecydowanie lepiej ćwiczyć przodem. Kontakt wzrokowy to ważna rzecz na zajęciach. Odwracanie się przodem-tyłem jest do wyuczenia, a na zumbie dosyć ważne, kiedy grupa nie łapie kroków 🙂

 • Anonimowy
  opóblokowany 12 kwietnia 2016 17:43 0Lubi

  Agata a czy trudno jest zdać egzamin instruktorski? Jestem właśnie w trakcie kursu i jeśli trafię na typową choreografię to wiem, że leżę bo nie potrafię załapać lustrzanego odbicia w prowadzeniu zajęć, jedyne co mi wychodzi to gdy stoję twarzą do lustra, boję się bardzo, że polegnę a potrzebuję papier bo chcę zrobić kurs indoor cycling gdyż to kocham i zaproponowano mi pracę właśnie w tym kierunku więc stepu ani zajęć tanecznych na pewno nie będę prowadzić.

 • Anonimowy
  opóblokowany 9 sierpnia 2016 15:02 0Lubi

  Tylko tu rodzą się wątpliwości co do kompetencji instruktorów, Jak widzę instruktorkami są Panie po jedno – dwu dniowych szkoleniach, a same legitymują się wykształceniem tylko podstawowym (nie mają bladego pojęcia o pracy mięśni, układu kostnego, czy matabolizmie). Szefostwa fitness klubów nie sprawdzają kwalifikacji instruktorów i zdarza się, że powierzają takim osobom prowadzenie zajęć na przykład z kobietami w ciąży! A to już pachnie kryminałem. Pytanie brzmi, kto poniesie konsekwencje kiedy coś komuś się stani, kto odpowie za niekompetentnego instruktora???

 • Anonimowy
  opóblokowany 28 listopada 2016 15:44 0Lubi

  Nie brałam nigdy udziału w zajęciach fitness, ale trenowałam karate. Obecnie tańczę… Czy mogłabym zrobić taki kurs, a brak praktyki w fitness nie dyskwalifikowałby mnie?

 • Anonimowy
  opóblokowany 28 listopada 2016 15:49 0Lubi

  Nie brałam nigdy udziału w zajęciach fitness, ale trenowałam karate. Obecnie tańczę… Czy mogłabym zrobić taki kurs, a brak praktyki w fitness nie dyskwalifikowałby mnie?

 • kacper-nowicki24
  opóblokowany 29 listopada 2016 12:24 0Lubi

  Warto zainwestować! Zwłaszcza jak uwielbiacie sport

 • Magdalena Dudzińska
  opóblokowany 28 kwietnia 2017 15:56 0Lubi

  Dzień dobry mam pytanie. Czy gdybym skończyła studia z fizjoterapii i zrobiła kurs na trenera fitnesu lub personalnego czy mogłabym mieć wtedy 2zawody czy może po kursie mnie nikt do pracy nie przyjmie? Z góry dziękuję za odpowiedź 😊☺️

 • Anonimowy
  opóblokowany 14 lipca 2017 19:25 0Lubi

  Do jakiej szkoły ponadgimnazjalnej mam iść , aby zostać instruktorką fitnessu?

 • skokitandemowe
  opóblokowany 26 listopada 2017 21:34 0Lubi

  Świetny poradnik – sam trenowałem tylko karate 😉

 • http://kociranking.pl/
  opóblokowany 14 stycznia 2020 14:34 0Lubi

  Świetny poradnik moim zdaniem, warto się nim zainteresować.

 • Anonimowy
  opóblokowany 8 marca 2021 14:29 0Lubi

  39 year-old Geologist II Murry Rixon, hailing from Sheet Harbour enjoys watching movies like Funny Bones and BASE jumping. Took a trip to Gusuku Sites and Related Properties of the Kingdom of Ryukyu and drives a Pathfinder. kliknij aby przeczytac wiecej

Dodaj komentarz