0 pozycja - 0,00zł 0

“Spaliłam już 300 kalorii”, czyli jak to jest z maszynami w siłownianej strefie kardio

Zdecydowana schudnąć kobieta wskakuje na bieżnie/rower/orbitrek i odpala maszynę. Jej oczy wpatrują się w jedno miejsce jakim jest wyświetlacz, a na nim jeden odczyt. Jaki? Oczywiste. Ilość spalonych kalorii. Będzie teraz mogła spalić dokładnie tyle ile zjadła, albo ile ma zamiar zjeść na kolację, a po niedługim czasie będzie się zastanawiać dlaczego proces odchudzania idzie tak opornie. 

Sama doskonale pamiętam to wpatrywanie się w licznik. Uważałam wtedy, że zasługuje on na Nobla. Postrzeganie procesu redukcji wagi w bardziej całościowy sposób, a nie tylko spalania pączków i czekolady pozwala go zrozumieć. Jest to niezbędne do trwałego utrzymania pożądanej masy ciała. W przeciwnym razie będzie to ciągła walka i błądzenie po omacku. 

Pisałam już o treningu spalającym tkankę tłuszczową <klik>. Wspomniałam tam o warunkach, które należy spełnić, aby ćwiczenia działały “odchudzająco”. Chodzi mi oczywiście o odpowiednie tętno i to właśnie na nie należy zwrócić największą uwagę podczas treningu w strefie kardio (oczywiście ciągle mowa o redukcji wagi). Niezależnie czy robisz trening o stałej intensywności, czy interwał to zawsze tętno powie Ci czy trzymasz odpowiednie tempo, czy powinnaś zwolnić, czy może za bardzo się obijasz. Poznaj swoje ciało. Sprawdź jakie efekty osiągasz przy pracy na jednej intensywności, potem na innej, a gwarantuję Ci, że będziesz osiągać lepsze efekty.
Dlaczego to piszę? Same wiecie jak jest. Zdarza się, że kobiety są traktowane na siłowni jak ktoś, kto nie zna się na rzeczy i faktycznie często jest to prawdą. Mężczyźni, którzy trenują mają w sobie więcej zapału do poznawania tych wszystkich procesów zachodzących w ludzkim ciele. Interesują się treningiem siłowym, wiedzą po co robię aeroby i jak długo je robić, żeby miały sens. Niestety kobiety są nadal odsyłane na bieżnie i każe im się patrzeć na te nieszczęsne kalorie. Niech ma i niech się cieszy baba, że spala, a ona zadowolona z siebie myśli potem pół wieczora “banan ma 100, a ja spaliłam 500”. Jeah! 
Nie tędy droga. Ważne jest, żeby jeść porządnie i ćwiczyć z głową. Nie za dużo, nie za mało. Nie bądźcie takimi bezmyślnymi “babami” 🙂
I teraz szczerze. Na jaki odczyt patrzycie podczas treningu? 🙂

Komentarze

 • Endorfinowy Szał
  opóblokowany 31 października 2014 19:01 0Lubi

  jJ patrzę na to, jak bardzo moja koszulka jest mokra hehe… tylko, że to kiepsko działa, bo redukcja mi nie idzie 🙁

 • HealthyVibes
  opóblokowany 31 października 2014 20:16 0Lubi

  Też pamiętam jak wpatrywałam się w licznik kalorii 😉 potem mnie trener oświecił, że to że na liczniku jest 500 wcale nie oznacza, że mogę zjeść pączka po wyjściu z sali. Teraz zwracam uwagę na puls i wykorzystuję do tego swój pulsometr bo te na sprzętach na siłowni lubią oszukiwać i przekładam interwały nad aeroby, a powoli wdrażam sesję HIIT między swoje treningi siłowe. Choć mi jako tako w ogóle na schudnięciu nie zależy, a bardziej na nabraniu masy mięśniowej, a sesje aero, interwały czy HIIT służą do tego aby tej tkanki tłuszczowej nie przybywało.

 • Anonimowy
  opóblokowany 31 października 2014 20:28 0Lubi

  zwracam uwagę na ….czas 🙂

 • pannaM
  opóblokowany 31 października 2014 21:28 0Lubi

  Pamiętam te czasy, gdy jeździłam na moim domowym rowerku stacjonarnym i cieszyłam się jak głupia, gdy widziałam tą rosnącą liczbę kalorii na wyświetlaczu 😉
  Niedawno kupiłam sobie pulsometr i teraz to jest mój główny towarzysz podczas treningów cardio 😉

 • Je.cours
  opóblokowany 31 października 2014 21:36 0Lubi

  Puls, dystans i czy ze mnie kapie 😀

 • Anonimowy
  opóblokowany 31 października 2014 22:00 0Lubi

  Ja ćwiczę w domu, więc nie patrzę ile kalorii udało mi się spalić. Późniejszy ból mięśni pod prysznicem mówi sam za siebie :)).

 • spinkiiszpilki
  opóblokowany 31 października 2014 22:48 0Lubi

  Ćwiczenia fizyczne są wspaniałe – o ile uda się do nich zmobilizować.

 • Wyzw-ania
  opóblokowany 31 października 2014 22:48 0Lubi

  Fiksację na temat kalorii miałam na początku korzystania z siłowni. Teraz liczy się, żeby się zmęczyć słucham ciała, które czasem potrzebuje dobrego kardio, a czasem spalania tłuszczu.

 • 3P
  opóblokowany 31 października 2014 22:59 0Lubi

  Ja patrzę na kilometry i czas w jakim je przebyłam. Szybciej czy wolniej niż dnia poprzedniego ? 🙂 ale ja jestem z tych co to nie boją się strefy wolnych ciężarów 😉

 • Unknown
  opóblokowany 31 października 2014 23:32 0Lubi

  Ja dokładnie na to samo patrzę, kalorie jakoś mało mnie interesują

 • treningnamax
  opóblokowany 1 listopada 2014 00:04 0Lubi

  Gdy leżę w kałuży potu, znaczy progres 😉

 • ChocoMonster
  opóblokowany 1 listopada 2014 09:48 0Lubi

  Teraz w zasadzie nie patrzę na żaden, bo ćwiczę bez liczników – trening domowy i bieganie w terenie 🙂 możliwe, że przy większym przypływie dodatkowej gotówki zainwestuję w pulsomierz, bo widzę, że sportowe inwestycje w moim przypadku są u mnie udane. Życie bez wpatrywania się w cyferki jest naprawdę lżejsze dla mojej głowy 🙂 Nie sprawdzam ilości spalonych i zjedzonych kalorii, a na wagę nie wchodzę tak często jak kiedyś i chyba psychicznie mi z tym lepiej.

 • Ania
  opóblokowany 1 listopada 2014 10:37 0Lubi

  jakoś nie mogę się powstrzymać i lubię na te kalorie patrzeć, ale i tak czynnikiem decydującym jest raczej czas lub dystans.

 • Panna Nika
  opóblokowany 1 listopada 2014 13:45 0Lubi

  na kilometry 😀

 • Unknown
  opóblokowany 1 listopada 2014 15:20 0Lubi

  ja nigdy nie patrzę na czas ani na kalorię:) ćwiczę ile mogę:)

 • http://zielonechwile.blogspot.ie/
  opóblokowany 1 listopada 2014 16:37 0Lubi

  Ja nie patrzę na spalone kalorię, niezależy mi na tym, ćwiczę, bo lubię, bo mnie to odstresowuje i czuję się lepiej PO. Dodaje Cię do obserwowanych blogów, jak masz ochotę to zapraszam na mojego bloga, ktorego dopiero rozkręcam 😉

 • Anonimowy
  opóblokowany 1 listopada 2014 17:38 0Lubi

  Ja podobnie – koszulkę mam tak mokrą, że można ją wykręcać, a redukcja nie idzie.
  Agatko, a powiedz mi czy mówiąc o treningu 30 minutowym masz na myśli 30 minut cardio? Bo znalazłam na youtube fajny 20minutowy trening z elementami kickboxingu i zastanawiam się czy mogłabym dodać coś z Mel b i to byłoby wystarczające na początek. Moja kondycja raczej nie uciągnie więcej 😛 Już po tych 20 minutach jestem padnięta.

  Pozdrawiam, Kasia

 • Anonimowy
  opóblokowany 1 listopada 2014 19:46 0Lubi

  Ja patrzę na wszystko. Jak mi się wyświetla to czemu mam nie patrzeć? Moim zdaniem wszystko jest ważne. Zresztą te wyświetlane kalorie nie są do końca prawdziwe, bo wszystko jeszcze zależy od osoby, która trenuje. Wiadomo, że osoba cięższa raczej spala więcej itp.

 • Unknown
  opóblokowany 1 listopada 2014 20:51 0Lubi

  mega ciekawy i inspirujący blog, będę tu często wchodzić 🙂 !
  zapraszam tez na mojego, dopiero, zaczynam, motywuję i podpowiadam: reinlessmind.blogspot.com 🙂

 • ev.
  opóblokowany 2 listopada 2014 13:20 0Lubi

  Puls zdecydowanie.
  I fat.
  Dwa ważne elementary dla mnie.

 • Anonimowy
  opóblokowany 3 listopada 2014 11:41 0Lubi

  Ja właściwie nie patrzę na nic poza czasem i zmęczeniem, bo zawsze myślałam, że dane które pokazuje bieżnia są przekłamane- czyli mówisz, żeby wierzyć temu co pokazuje (puls)?

 • Anonimowy
  opóblokowany 3 listopada 2014 20:09 0Lubi

  Mogłabyś pisać trochę więcej:)

 • Anonimowy
  opóblokowany 6 listopada 2014 10:38 0Lubi

  Post taki "od niechcenia". Kpisz z kobiet, które patrzą na kalorie, a nie wytłumaczyłaś racjonalnie dlaczego tak nie mają robić? Wstawiasz zdjęcię w ogóle nie pasujące do tematu tylko dlatego, że się sobie tam podobasz… czytelniczki czekają na nowy post i dostają właśnie oto taki słabej jakości, bardzo subietktywny i w dodatku bez większego sensu kawałek wypocin.

 • EduMedical
  opóblokowany 6 listopada 2014 16:15 0Lubi

  A ja nie wierzę w to co pokazuje maszyna. Tak jak nie wierzę w to co pokazuje Endomondo. Dlaczego? Każdy ma inny organizm, inną budowę ciała i u każdego kalorie spalają się inaczej. To tylko orientacyjna wartość, choć często zbliżona, takie rzeczy można obliczyć dla siebie samemu.

 • dietetyczka dietmap
  opóblokowany 7 listopada 2014 11:27 0Lubi

  Hehe, "banan ma 100, a ja spaliłam już 500". Nie wiem dlaczego, ale rozbawił mnie ten tekst. Chociaż tu się nie ma za bardzo z czego śmiać, bo faktycznie często tak to wygląda. I zgadzam się z twoją opinią, że kobiety na siłowni często są jednak większymi ignorantkami niż mężczyźni.

 • SkutecznyDietetyk
  opóblokowany 7 listopada 2014 15:16 0Lubi

  Tyle tylko, że takie myślenie też nas często motywuje.

 • Tomcat
  opóblokowany 7 listopada 2014 22:06 0Lubi

  Ja nie patrzę na żaden odczyt – ewentualnie na czas pozostały do końca. W trakcie ćwiczeń na bieżni albo rowerku muszę myśleć o niebieskich migdałach, bo jak skupiam się na wysiłku to za szybko się męczę i zniechęcam :D. A odczyt kalorii co prawda jakiegoś tam kopa i radość daje 😉

  http://tomitomcat.blogspot.com/

 • Agata Zając
  opóblokowany 9 listopada 2014 11:42 0Lubi

  Kasia – Może lepiej poszukać takiego treningu, który zmęczy cię w umiarkowany sposób i zrobić go przez 40 min? Oczywiście przez 20 min również uruchomią się mechanizmy spalania, ale im dłużej wykonujesz trening kardio tym to działanie jest lepsze 🙂

 • Agata Zając
  opóblokowany 9 listopada 2014 11:43 0Lubi

  Mamy podobne postrzeganie tematu – piąteczka 🙂

 • Agata Zając
  opóblokowany 9 listopada 2014 11:45 0Lubi

  Pulsometr super sprawa. Uświadamiam sobie, że już na oko potrafię stwierdzić w jakim przedziale intensywności ćwiczę 😉

 • Agata Zając
  opóblokowany 9 listopada 2014 11:46 0Lubi

  kapanie z czoła potrafi być złudne – wystarczy zmniejszyć klimę 😉 ale fakt jak się upocę to jestem bardziej z siebie zadowolona 😉

 • Agata Zając
  opóblokowany 9 listopada 2014 11:46 0Lubi

  o tak 🙂

 • Agata Zając
  opóblokowany 9 listopada 2014 11:48 0Lubi

  Nie wchodziłam na wagę chyba od pół roku 😉

 • Agata Zając
  opóblokowany 9 listopada 2014 11:50 0Lubi

  Patrzę na puls, ale nie wierzę w 100 %. Myślę, że orientacyjnie jest ok 🙂

 • Agata Zając
  opóblokowany 9 listopada 2014 11:50 0Lubi

  Chciałabym 🙂

 • Agata Zając
  opóblokowany 9 listopada 2014 11:52 0Lubi

  Jestem bardzo szczęśliwa gdy mam przyjemność pracować z dziewczynami, które znają się na rzeczy. Widać, że pasjonują się aktywnością fizyczną 🙂

 • Agata Zając
  opóblokowany 9 listopada 2014 11:52 0Lubi

  Jeśli motywuje to super 😉

 • Anonimowy
  opóblokowany 9 listopada 2014 17:52 0Lubi

  ja wczoraj na bierzni zrobilam 5,72km w 47minut plus mialam ok 180- nie wiem czy to nie za duzo? swoja droga jaki plus jest wlasciwy? 200 minus wiek? co do pocenia- ja na szczescie, mimo intensywnego, wysilku slabo sie poce- cieszy mnie to 🙂 wiadomo kazdy organizm jest inny. pozdrawiam EWA

 • Angela
  opóblokowany 11 listopada 2014 16:46 0Lubi

  Ja mam rowerek z orbitrekiem. Jeżdżę godzinę i minimum 20 km. Licznik kalorii oczywiście wskazał mi że spaliłam 3,5 tyś kalorii ;] Ja oczywiście w to nie wierzę. Ważne jest to, że jestem mega zmęczona, a mój brzuszek się poci.
  xoxo

 • viagra-dla-faceta.pl/dlaczego-palenie-negatywnie-wplywa-na-funkcje-seksualne/
  opóblokowany 2 lipca 2019 19:17 0Lubi

  cieszę sie ze tutaj wpadłem jest wiele fajnych pomysłów!

Dodaj komentarz